Olimpos’ta nereler gezilir? Türkiye’de gençlerin, ailelerin ve doğaseverlerin en çok konakladığı tatil bölgesi Olimpos’ta neresi gezilir? Olimpos otantik tatil alanında nereler gezilir?

Olimpos’ta nereler gezilir?

Olympos Antik Kenti gezebilirsiniz

olimpos anıt mezar

Olympos Anıt Mezar

Olimpos’a gelen misafirler tarih, doğa ve denizin tadını birlikte çıkarırlar. Sahile akan derenin her iki yakasına kurulmuş antik Likya şehri Olympos harabelerini gezebilirsiniz.

Yakın zamanda Antalya Müzesi arkeoloji uzmanlarınca bir çok bölümü turizme açılan antik Olympos şehri sizleri çağlar öncesine götürecektir.

Antalya’nın güneyinde Phaselis’ten sonra en önemli ikinci liman kenti Olympos’tur. Olympos ismi, 16. km kuzeydeki Torosların batı uzantılarından biri olan 2375 m. yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’ndan alır. Beydağları-OIympos Milli Parkı sınırları içinde yer alan şehre ulaşım, Antalya-Kumluca karayolundan güneye ayrılan iki sapaktan da mümkün olup, gerek plajı gerekse ormanlık alanları ile Antalya’nın en beğenilen tatil alanlarından biridir. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir. Birlik’te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma Bizans dönemlerine aittir. (Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ)

Yüzyıllardır hiç sönmeyen mitolojik Yanartaş’ı (Chimera) gezebilirsiniz

yanartas

Yanartaş

Olimpos tatil bölgesine karayolu ile yaklaşık 20 km mesafede bulunan Yanartaş, daha çok akşam gezilmesi gereken bir alandır. Çıralı sahilinden 600 m. uzaklıkta, deniz seviyesinden 250 m yükseklikte bulunan Yanartaş, doğa harikası bir yerdir. Ormanın açık kayalık alanında asırlardır hiç sönmeyen bir ateştir. Tarihçiler, M.Ö. 4. yüzyıldan beri bu gizemli alevlerden bahsetmektedirler. Ateşin bulunduğu yerin yakınlarındaki kalıntılar antik bir Bizans Kilisesine aittir. Bölgede bulunduğu bilinen en eski yapı, Hephaistos’a adanmış olan bir tapınaktır. Günümüzde bu yapıdan geriye çok az bir kalıntı kalmıştır.

Yapılan analizler neticesinde yanan gazda bol miktarda metan gazı olduğu tespit edilmiştir. Kayaların arasından çıkan bu gizemli alevlerin tadını en iyi akşam karanlığında çıkarabilirsiniz. Bu doğa üstü olaya şahit olabilmek için alevlerin olduğu düzlüğe kadar yapılan maceralı yolculukta mutlaka yanınıza bir el feneri alınız. (Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ)

Teleferik ile Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkabilirsiniz

teleferik04a

Olymos Teleferik

Olimpos tatil bölgesine 30 km mesafede bulunan Teleferik alt istasyonuna, otomobil veya dolmuş (otobüs) ile ulaşabilirsiniz.
Olympos-Beydağları Milli Parkı alanında denizden 2.366 m. yükseklikte bulunan Tahtalı Dağı’nın zirvesi misafirlerini bekliyor.

Teleferik alt istasyonu Çamyuva ile Tekirova arasında bulunmaktadır. Tahtalı dağı olan bir teleferik hizmetidir.

Teleferik, Olympos’tan (müze girişi) alt istasyonuna yaklaşık 30 km’lik bir mesafededir. Ağaçların ve kayaların üstünden yapılan panoramik teleferik yolculuğu ile doğanın ve dağ dünyasının keyfini çıkarabilir, zirveye vardığınızda Olympos’un muhteşem manzarasını yakalayabilirsiniz.. (Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ)