Olimpos’ta sanat çalıştayı

Olimpos’ta sanat çalıştayı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Emel Mülayim’in koordinatörlüğündeki Likya Seramik Çalıştayı, Karacaören Doğa, Kültür, Turizm, Tanıtma ve Dayanışma Derneği’inin desteğiyle yapıldı. Kumluca İlçesi Çıralı Mahallesi’nde, Alakır Doğa ve Kültür Dergisi’nin ev sahipliği yaptığı Seramik Çalıştayı’na Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden iki asistan öğrenci de öğretici olarak katıldı.

Çalıştay süresince katılımcılara hamur gibi yoğrulan çamurun şekillendirilip objelere dönüştürülmesi için klasik torna forumları, yeniden yapılandırma, astar dekor yöntemleri, torna ve elle şekillendirme gibi seramik sanatının temel yöntemleri öğretildi. Sanatseverlerin şekillendirdiği çamur objeler güneşte bir süre kurutuldu, sırlanıp fırınlandı, ortaya rengârenk eserler çıktı. Büyük bir heyecanla çamuru sanat eserlerine dönüştüren Olimposlular, seramik sanatını çok sevdi, çalıştayın her yıl tekrarlanması istendi.

Öğretim Üyesi Emel Mülayim, üretilen seramik eserlerin malzemesi olan toprağın doğadan alınıp çamura dönüştürüldüğünü, şekillendirilip farklı sanat eserleri üretildiğini belirtti.

Mülayim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalıştayın amacı; doğamızın korunmasına dikkat çekebilmek. Çalıştaya halkın ilgisi beklenenin üzerinde oldu. Çıralı, bir tarafında Olimpos Antik Kenti, diğer tarafında hiç sönmeyen ateşiyle çalıştayımıza ev sahipliği yaptı. Yörede, 6 yaşından 80 yaşına kadar birçok insan doğa, deniz ve toprakla iç içe seramik sanatının keyfini doyasıya yaşadı. Çalıştayın gelenekselleştirilmesi için çaba göstereceğiz, her yıl bölge halkını seramik sanatıyla buluşturacağız.”